Zachráňme spolu Studienec a Markovú v Nízkych Tatrách pred vyťažením!

Zatiaľ ste spolu darovali
21 542

Pod rúškom spracovania lykožrútovej kalamity sa v Nízkych Tatrách spustila ťažba cenného zmiešaného lesa s 200 a 300-ročnými jedľami a listnáčmi. Zahájili sme akciu na jeho záchranu a prosíme vás o podporu zbierky.

Po opakovaných upozorneniach úradov občianskym združením PRALES sme na porušenia ochrany chránených druhov a obrovské ekologické škody, ku ktorým dôjde v dôsledku plánovanej ťažby v tejto lokalite NATURA 2000, znova upozornili pred troma týždňami (1,2,3), tentokrát už spoločne a mediálne. Štátny podnik (!) Lesy SR s ťažbou napriek tomu začal!

Lokalita pritom mala byť zaradená do A zóny Národného parku Nízke Tatry s najprísnejšou ochranou.

Na mieste sme zistili flagrantné porušenia hneď niekoľkých zákonov a nelegálnu ťažbu zdravých, 200 až 300-ročných jedlí a listnáčov v zmiešanom lese, ktoré vôbec nemali byť vyťažené. Podľa prítomných lesníkov sa mohli dožiť ďalšie stovky rokov!

Na miesto sme zvolali protestnú akciu, upovedomili políciu, podali trestné oznámenie, nasledujú ďalšie právne kroky. Akcia bola intenzívne mediálne pokrytá (Markíza, RTVS, Denník N, Aktuality  a mnohé ďalšie).

Toto však nie je koniec. Podľa našich aj medializovaných informácií je plán vyťažiť ešte oveľa väčšiu plochu z ďalších východiskových miest. Navyše je naplánovaná ťažba aj v podobne hodnotnej neďalekej lokalite Marková.

Oblasť preto potrebujeme ďalej monitorovať a podnikať ďalšie kroky - mediálne, právne, a ak to bude nutné, aj v teréne. To je spojené s nákladmi na techniku (napr. fotopasce), personál, právne služby a prípadné súdnoznalecké posudky.

Podporte prosím TERAZ našu snahu o záchranu týchto vzácnych lokalít v zbierke pre Studienec a Markovú! 
Ak sa nám podarí zastaviť tieto ťažby, zvyšné prostriedky použijeme na aktivitu k záchrane ďalších lesov, ktorým už dnes hrozí podobný scenár.

Veľké ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU!

Ďakujeme aj za šírenie tejto zbierky medzi Vašich priateľov a známych!

Viac informácií:

  1. 25.7.2024: Marková a Studienec – môžeme prísť o dve veľmi cenné lokality európskej sústavy chránených území Natura 2000, ohrozuje ich ťažba dreva – My sme les
  2. 16.8.2024: Pod zámienkou lykožrútovej kalamity začali Lesy SR ťažbu v starých zmiešaných lesoch v Nízkych Tatrách. Ochrancovia prírody na mieste žiadali zastavenie ťažby – My sme les
  3. 17.8.2024 Reakcia na vyjadrenie Lesov SR k ťažbe na lokalite Studienec – My sme les

Fotoreport z lokality:

Studienec - protestná akcia My sme les, OZ PRALES a Greenpeace 16.8.2024. Veríme, že vďaka mediálnemu tlaku a právnym krokom zabránime ďalšej plánovanej ťažbe. (foto: My sme les)

Zachované  časti lesa v Studienci, ktorým hrozí ťažba - tento porast spĺňa takmer úplne kritériá aj na prales – je tu prirodzená druhová skladba, stromy rôznych vekov a hrúbok vrátane veľkých jedincov a mŕtvych stojacich či ležiacich stromov. Stromy na tomto chudobnom stanovišti rastú pomaly a dlho, sú ale často veľmi staré. (foto: Ondrej Kameniar)


Studienec: V starom zmiešanom lese vznikla pod zámienkou kalamitnej ťažby súvislá holina. Navyše ide o tzv. ochranný les, ktorý má podľa predpisov chrániť pôdu pred eróziou. Tu sa deje presný opak. (foto: Ondrej Kameniar)

Marková: podobný osud hrozí aj tejto druhovo cennej sesterskej lokalite Studienca, kde je tiež naplánovaná ťažba (foto: Marián Jasík)

Studienec: pohľad z holiny na zázemie ťažby (foto: My sme les)

Pamätala Mateja Bela, mala 150 rokov za štúrovcov: tejto jedli sme podľa letokruhov napočítali viac ako 300 rokov. Mohla sa dožiť ďalšie desiatky či stovky rokov, toto bol jej predčasný koniec. Podobne dopadli mnohé podobne staré stromy na lokalite, ohrozených sú stovky stáročných mohykánov v oblasti plánovanej ťažby. (foto: My sme les)

Studienec: na miesto sme privolali políciu a podali trestné oznámenie. Nasledujú ďalšie právne kroky, monitoring lokality a snaha o jej záchranu. Aj keď napáchané škody sú obrovské, sú zatiaľ len na zlomku územia. (foto: My sme les)